Scrisoare deschisă, adresată premierului Victor Ponta privind negarea dreptului la consultare și implicare al persoanelor cu dizabilități

10.02.2014

Bucureşti, 10 februarie 2014. Părinții copiilor cu dizabilități din România, reprezentanții legali ai acestora, prieteni, simpatizanți în calitate de cetățeni ai României cu drepturi și obligații egale, organizațiile neguvernamentale și grupurile asociative cu mandat in domeniu, sunt profund îngrijorate de modul în care a fost prezentată situația copiilor cu dizabilități din România în cuprinsul Răspunsului oficial al Guvernului la solicitarea înaintată de Înaltul Comisariat al Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului (OHCHR) cu privire la dreptul la educație al persoanelor cu dizabilităţi.

Considerăm că informațiile prezentate în Răspunsul oficial sunt vădit neconforme cu realitatea. Accesul la educație al copiilor cu dizabilități din România este încălcat în mod sistematic, cazurile de abuzuri și discriminări fiind în continuare o realitate curentă. Considerăm că prezentarea oficială a unor date și informații statistice de o manieră pozitivă cu privire la educația copiilor şi a tinerilor cu dizabilități din România reprezintă o sfidare și o lezare a demnității celor 72.117 de copii și a părinților acestora.

Mai mult decât atât, opinăm faptul că maniera în care autoritățile competente au înțeles să formuleze contribuția României la „Studiul tematic al ONU privind dreptul la educaţie al persoanelor cu dizabilităţi[i], fără asigurarea unei transparențe efective în procesul de redactare a răspunsului, demonstrează negarea de către Guvernul român al unuia din drepturile fundamentale ale persoanelor cu dizabilităţi, acela de a fi consultate şi implicate în condiţii de egalitate cu ceilalţi în procesele de luare a deciziilor.

Prin răspunsul transmis, Guvernul român a arătat că nu şi-a însuşit cea mai elementară prevere a Convenţiei privind drepturile persoanelor cu dizabilităţi (articolul 24 Dreptul la educaţie) şi nici solicitarea venită din partea OHCHR: toate persoanele cu dizabilităţi au dreptul la educaţie, nu doar copii cu dizabilităţi.

În acest context, solicităm poziția publică oficială a Guvernului României cu privire la următoarele aspecte:

  1. Publicarea atribuţiilor fiecărei instituții implicate în redactarea Răspunsului oficial, a modului de colectare a datelor transmise şi a listei actorilor consultaţi,
  2. Organizarea unei dezbateri publice a Răspunsului şi a „Studiului tematic”,
  3. Revizuirea contributiei României la Studiul tematic și notificarea oficială a Înaltului Comisariat al Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului (OHCHR) în acest sens.

Recomandăm Guvernului român să ia în considerare că dreptul la educaţie (art.24) poate fi citit numai împreună cu dreptul la viaţă independentă şi incluziune în comunitate (art 19), cerinţa unui sistem educaţional incluziv constituind premisa pentru deplina incluziune şi participare la viaţa comunităţii.

În continuarea acestui demers, Centrul European pentru Drepturile Copiilor cu Dizabilități (CEDCD) și Centrul de Resurse Juridice (CRJ), vor transmite Înaltului Comisariat al Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului (OHCHR) o scrisoare oficială în care va fi prezentată situația de fapt, documentată prin cercetare socială, a accesului la educație al copiilor cu dizabilități din România.


 

Persoane de contact:

 

GEORGIANA PASCU – Manager de Program CRJ

E-mail: gpascu@crj.ro

Mob: +40729 88 11 59

Tel: +4021 212 06 90

www.crj.ro

 

MADALINA TURZA – Președinte CEDCD

E-mail: madalina.turza@cedcd.ro

Mob: +40737545955

Tel/Fax: +40213110401

www.cedcd.ro

 

LISTA SUSȚINĂTORILOR:

 

ORGANIZATII

 

CENTRUL EUROPEAN PENTRU DREPTURILE COPIILOR CU DIZABILITĂțI

CENTRUL DE RESURE JURIDICE

Asociatia „COPILARIE SUB SEMNUL A.D.H.D.” din Rm.Vilcea

Asociatia COPII SUFLETE SPERANTE din Constanta

Asociatia CURCUBEUL AUTISMULUI

Asociatia DON ORIONE

Asociatia DOWN Valea Jiului

Asociatia JASMINNE-COPII CU AUTISM-Dej

Asociatia MARA UN STROP DE SPERANTA

Asociatia PENTRU DRAVET SI ALTE EPILEPSII RARE

Asociatia RIANA Piatra Neamt

Asociatia S.O.S AUTISM ORADEA

Asociatia VOCI NEAUZITE

Fundatia ANCORA SALVARII Iasi

Fundatia ORIZONTURI Campulung Moldovenesc

Asociatia GENERATIA VIITORULUI Iasi

Centrul FEMINIST SOFIA NĂDEJDE

Centrul EUROREGIONAL PENTRU INIŢIATIVE PUBLICE (ECPI)

Asociaţia ACCEPT

FEDERAŢIA ORGANIZAŢIILOR NEGUVERNAMENTALE „PENTRU COPIL” (FONPC)

FUNDAŢIA PENTRU DEZVOLTAREA SOCIETĂŢII CIVILE

FUNDAŢIA ESTUAR

FUNDAŢIA SERA ROMANIA

FEDRA – FEDERATIA PENTRU DREPTURI SI RESURSE PENTRU PERSOANELE CU TULBURARI DIN SPECTRUL AUTISMULUI

INSTITUTUL PENTRU POLITICI PUBLICE

FUNDATIA SPERANTA, TIMISOARA

AUTISM ROMANIA – Asociatia Parintilor Copiilor cu Autism 

 


PERSOANE FIZICE/PĂRINȚI DE COPII CU DIZABILITĂȚI

 

1.      Ababei Gigel, Roman, Neamt

2.      Adela Chirica – Cucuresti

3.      Adina Maria Gruia – Slatina

4.      Ailincai Andra – Bucuresti

5.      Alina Anghel – Campulung Moldovenesc

6.      Alina Anghel – Magalia

7.      Amalia Jurj – Oradea

8.      Ana-Maria Niţă, Bucureşti

9.      Ana-Maria Taralunga – Bucuresti

10.  Anca Mateescu – Bucuresti

11.  Andra Stanculescu- Bucuresti

12.  Anghelescu Stefan Andrei – Bucuresti

13.  Ardelean Laura, Zalău, Sălaj

14.  Arici Constantin-Răzvan, Botoșani, Botoșani              

15.  Bălăjan Anuța, Bistrița, Bistrița-Năsăud

16.  Bidian Emilian, Cluj-Napoca, Cluj

17.  Boca Georgeta, Bistrița, Bistrița-Năsăud

18.  Boca   Sofica,  Bistrița, Bistrița-Năsăud     

19.  Bogdea Anneli-Emanuela, Bucuresti

20.  Calil Sultan, Constanta

21.  Cernea Emilia, Cluj-Napoca, Cluj

22.  Ciprian si Ramona Drutau din Constanta

23.  Claudia Dragomir – Bucuresti

24.  Cornea Daniel Cluj-Napoca, Cluj

25.  Cozma Diana Dragoslava- Timisoara

26.  Cozma Rares Alexandru – Timisoara

27.  Crișan Gabriela, Cluj-Napoca, Cluj

28.  Cristea Andreea, Cluj-Napoca, Cluj

29.  Cristea Ivona Gabriela – Cluj

30.  Csete Izabella, Cluj-Napoca, Cluj

31.  Dan Raluca – Sibiu

32.  Daniela Ticamuca, Roman-Neamt

33.  Delia Grigoroiu – Bucuresti

34.  Dragomir Laurentiu – Bucuresti

35.  Druta Adriana – Cluj

36.  Elena Boruna – Bucuresti

37.  Elena Suvergel – Valcea

38.  Enescu Maria Daniela-Rm.Valcea!

39.  Șerban Daniel, Cluj-Napoca, Cluj

40.  Fata Adrian – Campina

41.  Fata Daniela – Campina

42.  Ferariu Simona, Hunedoara

43.  Florescu Stela Catalina-Bucuresti

44.  Giula Alexandra Elena, Timișoara, Timiș       

45.  Giula Răzvan Daniel, Timișoara, Timiș        

46.  Grigoriu-Dancinescu, Andreea, Iași Iași

47.  Horia Lazureanu, Bacau

48.  Ilioi Mihai Marginea, Suceava

49.  Ilioi  Alina-Lenuş, Rădăuţi,  Suceava              

50.  Ilyes Attila Paul – Petrosani

51.  Ilyes Elena – Petrosani

52.  Țintă Ioana, Bucuresti

53.  Țintă Manuel Constantin, Bucuresti

54.  Ioan Apetrei, Iasi

55.  Ion Aurel – Constanta

56.  Ionce Florin Baia-Mare, Maramureș           

57.  Laura Vasilescu – Bucuresti

58.  Lavinia Apopei – Neamt

59.  Liana Grigoras – Bucuresti

60.  Lili Covaci – Bucresti

61.  Liviu Corseanschi – Hunedoara

62.  Lorian Apopei Neamt

63.  Lucaciu Ana, Cluj-Napoca, Cluj

64.  Madalina Dan Pop, Cluj Napoca

65.  Makszin Adriana, Florești, Cluj

66.  Makszin Dacian, Florești, Cluj

67.  Malwina Zyto – Bucuresti

68.  Manolache Iuliana – Constanta

69.  Mariana Popovici, Curtea de Arges

70.  Marin Aurel- Constanta

71.  Marin Estera- Constanta

72.  Mariussi Ecaterina Uzea din Constanta

73.  Melania Dumitran – Bucuresti

74.  Mihai si Madalina Jianu din Constanta

75.  Mînecan Paula, Bistrița, Bistrița-Năsăud

76.  Mirela Crisan – Cluj

77.  Mirela Iordan – Braila

78.  Monica Obreja, Bucuresti.

79.  Muntean Radu-Liviu, Cluj-Napoca,  Cluj         

80.  Munteanu Ana- Constanta

81.  Munteanu Loredana-Iuliana – Constanta

82.  Munteanu Sorin – Marcel- Constanta

83.  Munteanu Vlademir – Constanta

84.  Mureșan Andrada Florina, Baia-Mare, Maramureș

85.  Nadir Jasmia Maria – Bucuresti

86.  Nicoleta Golai Vinatoru, Bucuresti.

87.  Oana Baluta, Bucuresti

88.  Oana Georgiana Girlescu, Bucuresti

89.  Oncioiu Daniela – Ploiesti

90.  Petriman Marius Ionuț, Tângu-Lapuș, Maramureș

91.  Pop Alina Adriana – Cluj

92.  Pop Alina Adriana, Dej

93.  Pop Ioan Sorin, Dej

94.  Pop Lavinia  Baia-Mare, Maramureș           

95.  Retegan Anamaria, Bistrița, Bistrița-Năsăud

96.  Retegan Teodora, Bistrița, Bistrița-Năsăud  

97.  Roberto Polimeni – Ilfiov

98.  Rodilă Ionuț Grigore, Bistrița, Bistrița-Năsăud

99.  Ruxandra Mateescu – Bucuresti

100.          Schnellenperger Marius, Tâșnad, Satu-Mare            

101.          Sisoev Adriana-Daniela, Hunedoara, Hunedoara

102.          Stanculescu Andra Alina – Bucuresti

103.          Stefan Dragomir – Bucuresti

104.          Sutescu Liliana Gabriela, Bucuresti

105.          Szekely Zsolt, Cluj-Napoca, Cluj

106.          Tămaș Adrian Alexandru, Baia-Mare, Maramureș

107.          Tamas Laura Dora – Cluj

108.          Terpea Mihai Claudiu, Cluj-Napoca, Cluj

109.          Tokes Timea Judith – oras Cluj-Napoca, Cluj

110.          Tőkés  Laszlo-Ábel , Cluj-Napoca Cluj         

111.          Tőkés  Mioara,   Cluj-Napoca Cluj         

112.          Tőkés  Monika-Julia,  Cluj-Napoca   Cluj         

113.          Tőkés  Sandor,  Cluj-Napoca Cluj         

114.          Tőkés Timea-Judith, Cluj-Napoca Cluj         

115.          Tolan Mădălina Cluj-Napoca, Cluj         

116.          Torsin Corina Sanda, Cluj

117.          Trif Ancuța, Cluj-Napoca, Cluj

118.          Truta Maria Daniela, Hunedoara

119.          Ungureanu Bogdan-Targoviste

120.          Ungureanu Elena Loredana Targoviste

121.          Vicol Iulia-Emanuela, Rădăuți, Suceava

122.          Vicol Lavinia-Gabriela, Rădăuți, Suceava

123.          Visan Elena – Bucuresti

124.          Vlad Mateescu- Bucuresti

125.          Zbâncă Oana Teodora, Bistrița, Bistrița-Năsăud     

126.     Bogdan Gabriel Predescu – Bucuresti

127.     Roxana Ene – Onesti

128.     Ungureanu Irina Mihaela Galati

129.     Ciubuc Ileana Draganesti, Olt

130.     Larisa, Dumitrescu – Draganesti, Olt

131.     Maria Magdalena – Draganesti, Olt

132.     Dumitrescu Ionica – Draganesti, Olt

133.     Maricutoiu Maria – Slatina

134.     Jaga Maria Magdalena – Slatina

135.     Voica Sidonia – Slatina

136.     Traistaru Rely- Slatina

137.     Dinca Reli Violeta – Slatina

138.     Oprea Aurelia – Slatina

139.     Predescu Ecaterina Ionela – Slatina

140.     Oprea Daniela Petruta- Slatina

141.     Nita Gina Sofica- Slatina

142.     Dumitra Ioana Gabriela – Slatina

143.     Andrei Daniela Diana – Craiova

144.     Daniela Vlad – Medgidia, Constanta

145.     Dumitrascu Adrian Madalin – Calarasi

146.     Vlad Rica- Medgidia

147.     Vlad Vasile – Medgidia

148.     Nedelcu Vasilica – Calarași

149.     Nedelcu Nicolae – Calarasi

150.     Vlad Ileana – Calarasi

151.     Vlad Marin – Calarasi

152.     Andra Radu – Bucuresti

153. Garbea Luminita – Targu Mureș

154.     Maria Uila – Targu Mures

155.     Ferariu Simona – Hunedoara

156.     Florescu Stela Catalina -Bucuresti

157.     Bratu Ionela – Dr Tr Severin

158.     Gabriela Barbu- Campulung Muscel

159.     Georgiana Sofroniuc – Calarasi

160.     Sofroniei Artimiza – Campulung Muscel

161.     Barbu Ion – Campulung Muscel

162.     Lucian Hirsu, Bucuresti

163.     Bucur Georgeta – București

164.     Marius Cimpoieru – Olt

165.     Cimpoieru Ionela – Olt

166.     Ungureanu Elena Loredana -Targoviste

167.     Ungureanu Bogdan-Targoviste

168.  Bucur Valentin – Bucuresti

169.     Bucur Andreea Larisa – Bucuresti

170.     Procs Felicia, Mangalia

171.     Ilyes Andreea – Hunedoara

172.     Zerkula Elena – Hunedoara

173.     Ilyes Maria -Maramureș

174.     Istvan Clara- Hunedoara

175.     Bratu Radu Nicola- Dr Tr Severin

176.     Savu Gabriel Petre – Bucuresti

177.     Robert Trandafir – Bucuresti

178.     Adriana-Maria Trandafir – Bucuresti

179.     Margarit Niculina – Focșani

180.     Margarit Mihai Doru – Focsani

181.     Catalina Nicolescu Bucuresti

182.     Cristian Georgiana – Galati

183.     Jipa Raluca Miruna – Bucuresti

184.     Manole Ecaterina – Braila

185.     Manole Dumitru – Braila

186.     Alexandru Predonu – București

187.     Alexandru Dimian – București

188.     Silviu Fanuta – București Mihaela Turcu – București

189.     Bosilca Cristina – București

190.     Jipa Mariana – Braila

191.     Jipa Catalin – Braila

192.     Fanuta Constantin – Slatina

193.     Deliu Maria – București

194.     Deliu Mircea – București

195.     Deliu Cezarica Laurentiu – București

196.     Deliu Mirela Gabriela – București

197.     Zina Irinel – București

198.     Bosilca Tudor – Băicoi

199.     Bosilca Claudia – Băicoi

200.     Cristina Suciu – Bucuresti

201.     Atanasiu Anca Cristiana – Bucuresti

202.     Banica Teodora – Bucuresti

203.     Bogdea Ioan – Bucuresti

204.     Bogdea Eugenia – Bucuresti

205.     Stefanescu Damian – Bucuresti

206.     Crișan Gabriela – Cluj              

207.     Petriman Marius Ionuț-Maramureș             

208.     Makszin Dacian Florești – Cluj           

209.     Makszin Adriana Florești- Cluj          

210.     Cernea Emilia – Cluj    

211.  Mînecan Paula – Bistrița-Năsăud         

212.     Sisoev Adriana-Daniela Hunedoara             

213.     Șerban Daniel – Cluj    

214.     Terpea Mihai Claudiu – Cluj   

215.     Cioineag Mădălina Elena – Neamț    

216.     Szekely Zsolt – Cluj      

217.     Mitru Marius Gabriel – Vaslui            

218.     Chirilă  Luminiţa Alisa – Sighișoara Mureș   

219.     Țanț    Ioana Silvia – Oradea            Bihor     

220.     Chiroiu Cristina Sebeș Alba   

221.     Bizău Nicoleta-Iuliana -Vișeu de Sus, Maramureș              

222.     Moraru Ancuța – Cluj             

223.     Apostol Nicoleta – Cluj           

224.     Stupar Luciana Leontina – Cluj          

225.     Voican Cătălin Cristian -Sighișoara, Mureș             

226.     Belascu Daniel -Mureș            

227.     Vidican Cristian – Cluj             

228.     Muraru Cristian – Bicaz, Neamț        

229.     Chiorean Paul-Daniel – Cluj   

230.     Ungur Lidia    – Cluj     

231.     Ciupei Mircea Daniel – Cluj    

232.     Moldovan Septimiu Andrei – Cluj     

233.     Țandea Mihai – Cluj     

234.     Gârbovan Sergiu – Carei, Satu-Mare           

235.     Jurj Sonia-Roxana – Oradea, Bihor   

236.     Popescu Adrian Cornel – Cluj            

237.     Preda Geani   – Cluj     

238.     Egri     Mihai – Cluj      

239.     Ifrosa Petru    – Cluj     

240.     Fodor Attila   – Cluj     

241.     Fodor Iosif – Cluj          

242.     Otvos Robert – Cluj     

243.     Muresan Daniel- Cluj              

244.     Dulgheru Emilia- București    

245.     Jejeran Stelian -Petroșani, Hunedoara        

246.     Răducanu Miriam -Baru-Mare, Hunedoara             

247.     Răducanu Darius – Baru-Mare, Hunedoara             

248.     Răducanu Linus -Baru-Mare, Hunedoara    

249.     Răducanu Elias -Baru-Mare, Hunedoara

250.     Răducanu Roland-Daniel -Baru-Mare, Hunedoara             

251.     Răducanu Raisa -Baru-Mare, Hunedoara    

252.     Răducanu Raul  -Baru-Mare, Hunedoara     

253.     Răducanu Nicolae -Baru-Mare, Hunedoara

254.     Răducanu Erica-Elisabeta -Baru-Mare, Hunedoara

255.     Răducanu Mihai -Baru-Mare, Hunedoara   

256.     Răducanu Ileana -Baru-Mare, Hunedoara  

257.     Florescu Florina Andr – Cluj   

258.     Oci Eugen Nicolae- Oradea, Bihor    

259.     Boca    Vasile – Bistrița-Năsăud          

260.     Bălăjan Roxana Georgeta- Bistrița-Năsăud             

261.     Bălăjan Dorin Dumitru- Bistrița-Năsăud   

262.     Claudia Câmpeanu – Bucureşti

263.  Dima Ramona – Bucureşti

264.     Costescu Ruxandra –  Bucureşti

265.     Apostol Nicoleta –  Bucureşti  

266.  Bunea Alexandra – Bucureşti

267.  Călin Alice –  Bucureşti

268.     Vasile Roxana –  Bucureşti

269.     Stănescu Claudia –  Bucureşti

270.     Iancu Alice –  Bucureşti

271.     Dumitriu Simona –  Bucureşti

272.     Anemţoaicei Ovidiu- Bucureşti

273.  Iulian Cojocaru – Rm. Sărat   

274.  Dascalu Fanuta –Rm. Sarat

275.  Bohiltea Razvan – Campina

276.  Toma Mariana -Calarasi

277.  Moraru Paul –  Bucureşti

278.  Dragomir Ruxandra –  Bucureşti

279.  Badea Crina –  Bucureşti

280.  Danciu Razvan- Bucureşti

281.  Modoi Georgiana-  Bucureşti

282.  Ionita Cristian –  Bucureşti

283.  Butacu Dana –  Bucureşti

284.  Rosu Andreea Oana-  Bucureşti

285.  Coman Florin-  Bucureşti

286.  Rosu Valentina Florina- Bucuresti

287.  Baldan Adriana Gabriela-  Bucureşti

288.  Ionita Adriana-  Bucureşti

289.  Busuioc Andreea- Campina,Prahova

290.  Ungureanu Alexandru – Galați

291.  Ungureanu Ioana – Galați

292.  Ungureanu Madalina – Galați

293.  Ungureanu Constantin – Galați

294.  Irina Toti – Galati

295.  Dita Elena – Bucuresti

296.  Iorga Mirela – Braila

297.  Vlad Ileana – Borcea

298.  Vlad Marin – Borcea

299.  Carmen Paduraru – Tg. Bujor,Galati

300.  Onete Adela –  Bucureşti

301.  AndreiAdina – Bucuresti

302.  Cotiga Georgel,Braila

303.  Ion Barbu – Arges

304.  Vasile Carmen- Bucuresti

305.  Dinescu Gheorghe – Pitesti,Arges

306.  Gheorghe Catalina- Argeș

307.  Elena Venera –  Pitesti, Arges

308.  Raileanu Iulia, Bucuresti

309.  Atanasiu Anca Cristiana – Bucuresti

310.  Deliu Mirela Gabriela –  Bucureşti

311.  Zina irinel – Prahova

312.  Bosilca Tudor Baicoi Bosilca

312.  Voicu Mirela Elena, Bucuresti

313.  Baltaretu Stefana, Bucuresti

314.  Butnar Cosmin Reghin, Balas Ritta -Borsec , –

315.  Balas Ferecz Borsec – Butnar Emilia Borsec ,

316.  Butnar Ioan- Borsec , 

317.  Balas Otto- Borsec

318.   Roxana Andreea Mearin – Bucuresti

319.   Stanescu Andra – Bucuresti

320.  Liuba Iacoblev – Bucuresti

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann