ANUNȚ: locuri de muncă disponibile la Centrul de Resurse Juridice (CRJ)

CRJ, organizaţie neguvernamentală care acţionează pentru crearea şi funcţionarea unui cadru legal şi instituţional care să asigure respectarea drepturilor omului şi a egalităţii de şanse şi pentru accesul liber la un act de justiţie echitabil, angajează ASISTENT/Ă DE PROGRAM şi AVOCAT/Ă COLABORATOR/COLABORATOARE, pentru a contribui la implementarea proiectelor finanţate din fonduri ale Open Society Foundation, UNICEF şi Comisia Europeană. Persoanele angajate vor lucra cu managerul de program şi cu directorul executiv al organizaţiei.

Descrierea cerinţelor pentru postul de ASISTENT/Ă DE PROGRAM

Calificări şi experienţă:

  • Studii superioare universitare absolvite cu diplomă de licenţă în domeniul ştiinţelor juridice;
  • Minimum 2 ani de experienţă în activitate;
  • De dorit: experienţă în utilizarea instrumentelor de documentare specifică ştiinţelor juridice şi sociale.

Cunoştinţe şi abilităţi:

  • Capacitate excelentă de a documenta şi colecta date şi informaţii juridice şi statistice;
  • Abilitatea de a lucra bine în urma primirii instrucțiunilor și de a-şi gestiona efectiv munca proprie odată ce instrucțiunea a fost oferită;
  • Fluenţă în scriere şi vorbire în limba engleză;
  • Cunoaşterea avansată a pachetului Ms Office (Word, Excell, Power Point);
  • Disponibilitatea de a lucra în interesul persoanelor cu dizabilităţi intelectuale şi psihosociale instituţionalizate este esenţială pentru acest post;

Responsabilităţi:

  • Asistă managerul de program în implementarea, monitorizarea şi raportarea realizării activităţilor din cadrul proiectelor aflate în derulare;
  • Contribuie la elaborarea de studii privind monitorizarea respectării drepturilor persoanelor cu dizabilităţi în România;
  • Asigură sprijin pentru menţinerea parteneriatelor la nivel local şi internaţional;
  • Participă la scrierea de cereri de finanţare;

Documente pentru aplicaţie:

  • CV sau Resume – menţionarea proiectelor care au legătură cu aplicaţia;
  • Scrisoare de intenţie trebuie să ofere informaţii despre cum răspundeţi cerinţelor din anunţul de angajare;
  • Datele de contact (email şi telefon) a două persoane care pot oferi recomandări.

Procesul de recrutare: Aşteptăm CV şi scrisoare de intenţie pe adresa office@crj.ro cu subiectul „Aplicaţie post asistent de program” cât mai curând. Aplicaţiile vor fi revizuite pe măsură ce vor fi primite şi candidaţii selectaţi vor fi contactaţi pentru un interviu. Persoanele selectate în urma interviului vor primi un test scris care are legătură cu sarcinile din anunţ. Ideal, candidatul selectat va putea începe activitatea cât mai curand, în luna august.

Link pagină: www.crj.ro

Descrierea cerinţelor pentru contractul de AVOCAT/Ă COLABORATOR/COLABORATOARE

  • Minimum 5 ani de experienţă în activitate;
  • De dorit: experienţă în domeniul drepturilor omului şi/sau master/studii postuniversitare în domeniul drepturilor omului

  • Cunoştinţe temeinice de drept civil şi penal;
  • Cunoştinţe referitoare la tratatele internaţionale şi jurisprudenţa internă şi internaţională din materia protecţiei drepturilor omului, cu accent pe drepturile persoanelor cu dizabilități și nediscriminare;
  • De dorit: fluenţă în scriere şi vorbire în limba engleză;
  • Disponibilitatea de a lucra în interesul persoanelor vulnerabile la discriminare (persoane cu dizabilităţi intelectuale şi psihosociale instituţionalizate, persoane de etnie romă, persoane aparținând comunității LGBTI+);

  • Oferă consiliere, asistenţă şi reprezentare juridică referitor la problemele generale ale clienţilor CRJ, în domeniile specificate mai sus (inclusiv familiilor acestora);
  • Colaborează cu alți angajați ai Programului Pledoarie pentru Demnitate și Antidiscriminare în scopul asistenţei şi/sau reprezentării clienţilor CRJ;
  • Participă la activităţi de cercetare pentru elaborarea de studii în materia respectării drepturilor omului, în ariile de lucru ale CRJ;
  • Participa la întâlniri de lucru şi/sau conferinţe cu experţii şi partenerii români şi internaţionali ai CRJ;

Procesul de recrutare: Aşteptăm CV şi scrisoare de intenţie pe adresa office@crj.ro cu subiectul „Aplicaţie AVOCAT COLABORATOR” cât mai curând. Aplicaţiile vor fi revizuite pe măsură ce vor fi primite şi candidaţii selectaţi vor fi contactaţi pentru un interviu.